to top

Zaopiekuj się sobą na jesień

Wspominałam wam ostatnio, że jesień to dla mnie taki czas, kiedy – podobnie jak na wiosnę – czuję większą potrzebę zaopiekowania się sobą.

 

Nie wiem, czy to perspektywa chłodnego, jesienno – zimowego czasu tak na mnie działa, czy coś innego, ale jesienią zaczynam myśleć, co jeszcze mogę zrobić dla własnego samopoczucia, zdrowia i ogólnie  pojętego dobrostanu.

Przegląd

 

Tym razem nie garderoby, ale własnego zdrowia. Ogólnie mówiąc – jest nieźle. Nie czuję spadku formy, jak to bywało w poprzednich latach, kiedy letnie dni odchodziły w zapomnienie, słońca zaczynało być jak na lekarstwo, a perspektywa przygruntowych przymrozków sprawiała, że miałam ochotę kupić bilet w jedną stronę i wyjechać. Jak najdalej i jak najszybciej. Przypuszczam, że regularne bieganie zrobiło swoje i mój organizm jest w dobrej kondycji, ale nie zaszkodzi go odrobinę wspomóc.

 

Zdrowie mieszka w jelitach

 

Dlatego na początku września cała nasza rodzina zaczyna jeść więcej kiszonek. Zawierają one naturalne probiotyki i prebiotyki, a w soku z ogórków mamy dodatkowo najlepsze antybiotyki na świecie, czyli wyciągi z czosnku i chrzanu. Dlatego absolutnie nie wylewajcie go po zjedzeniu ogórków – to najtańszy, naturalny lek, jaki możecie sobie zafundować.

 

FullSizeRender 1533

 

Podobnie jest z kiszoną kapustą i jej sokiem – osoby z wrażliwym żołądkiem muszą uważać, by nie przesadzić z ilością, ale kilka małych łyczków (około 1/4 szklanki, dla dzieci 3-4 łyżki) nie zaszkodzi ani dzieciakom, ani nam, a korzyści przyniesie ogromne…pod warunkiem, że są do domowe kiszonki, lub takie, które zostały przygotowane w odpowiedni sposób.

Uważajcie bardzo na kiszonki pochodzące ze sklepów i uważnie czytajcie opakowania. Bo o ile zakupione w sklepie ogórki zwykle (podkreślam – zwykle, więc czytajcie, czytajcie) nie zawierają niezdrowych dodatków, o tyle sprzedawana w folii kapusta często jest zalewana octem (żeby nie trzeba było czekać na naturalną fermentację) i faszerowana konserwantami. Taki produkt ze zdrowiem nie ma nic wspólnego, a jest tak naprawdę trucizną – brak naturalnej fermentacji powoduje, że taka kapusta nie ma w swoim składzie dobroczynnych bakterii. Ponadto ocet, a właściwie kwas octowy niszczy czerwone krwinki, powodując obniżenie poziomu hemoglobiny i przyczyniając się do anemii, zakłóca procesy trawienne i zaburza proces prawidłowego przyswajania pokarmu. Istnieją przypuszczenia, że kwas octowy może przyczyniać się do marskości wątroby i owrzodzenia jelita grubego.

My korzystamy z ogórków robionych przez nasze mamy, a jeśli chodzi o kapustę, już od ponad dwóch lat kupujemy ekologiczną kapustę Charsznicką. Nie zawiera konserwantów, regulatorów kwasowości, ani przeciwutleniaczy – w składzie ma tylko kapustę i sól. Kiedyś kupowaliśmy ją w eko – sklepie, a ostatnio okazało się, że jest też w Lidlu.

 

FullSizeRender 1532

 

 

Co z bieganiem jesienią?

 

Podobno nie ma złej pogody. Jest tylko źle ubrany biegacz i o ile to twierdzenie jest na pewno słuszne, o tyle za bardzo mnie nie przekonuje, bo zwyczajnie nie wyobrażam sobie biegania w deszczu. A biorąc pod uwagę, ile ostatnio go mamy, moje biegi znacznie straciły na intensywności i zaczęłam rozglądać się za jakimś miejscem, gdzie można poćwiczyć pod dachem. A w zasadzie zaczęliśmy, bo razem z Tomkiem postanowiliśmy wrócić do wspólnych treningów, więc szukaliśmy miejsca, które będzie odpowiadało nam obojgu. Tomka już od dawna interesuje tylko crossfit, ja z kolei zatęskniłam za jogą i szczęśliwie udało nam się znaleźć na naszych Bielanach miejsce oferujące oba rodzaje zajęć. Umowy podpisane, klub jest nowy i startuje za kilkanaście dni, a my razem z nim – na pewno podzielę się z wami moimi wrażeniami.

 

Jesienny dom

 

A w zasadzie to dopiero początki jesiennych zmian w naszym najbliższym otoczeniu. W TYM wpisie opowiadałam wam o moich inspiracjach ze sklepów wnętrzarskich i kilka zakupów udało mi się już poczynić. Są to jak na razie tylko poduszki, ale jestem zdania, że nic tak nie odmienia domu, jak tkaniny. I to samo pomyślałam dziś, kiedy założyłam te nowe atłasowe poszewki. W domu od razu zrobiło się inaczej i dużo bardziej przytulnie. Dzisiaj popołudniu dokupiłam jeszcze zapachową świecę i nie mogę się doczekać, kiedy zaraz ją zapalę i usiądę na kanapie z kubkiem gorącego rumianku.

 

FullSizeRender 1531

FullSizeRender 1529

FullSizeRender 1517

FullSizeRender 1520

FullSizeRender 1535

FullSizeRender 1537

FullSizeRender 1534

FullSizeRender 1524

FullSizeRender 1525

FullSizeRender 1523

FullSizeRender 1528

 

I na koniec książka Agnieszki Maciąg, do której bardzo chętnie wracam jesienią, bo podaje proste i naturalne recepty na to, jak dobrze czuć się we własnej skórze. Polecam wam ją z całego serca zwłaszcza, jeśli już odczuwacie jesienne przesilenie i chcielibyście sobie pomóc w naturalny sposób, a przy okazji zdobyć trochę wiedzy, jak żyć zdrowo i szczęśliwie. To moja pozycja obowiązkowa.

 

FullSizeRender 1519

 

 

 A jak wasze samopoczucie przed jesienią? Wchodzicie w nią z dobrą energią, czy raczej z martwicie się bezpowrotnym końcem lata? 

Dobrego weekendu Kochani.

 

Leave a Comment